کشمش تیزابی ملایر

کشمش تیزابی به کشمش پلویی نیز معروف است. کیفیت و قیمت کشمش تیزابی ملایر و تاکستان که معروف ترین کشمش تیزاب خورده را دارند از مابقی شهرها بهتر هستند.مرکز پخش کشمش تیزاب در این دو شهر است. البته کشمش تیزاب را اگر به کشمش طلایی تبدیل کنیم قضیه فرق می کند.

کشمش تیزابی چیست؟

کشمش تیزابی به کشمشی گته می شود که با تیزاب خشک شود. تیزاب یک مایع روغنی شکل است که به روغن سبزه نیز معروف است. این ماده در گذشته به شغار معروف بود اما به دلیل هزینه بر بودن خشک کردن انگور با شغار، از تیزاب استفاده می کنند. بعد از خشک کردن کشمش مرحله بسته بندی کشمش است که به روش خشک کردن کاری ندارد. کشمش تیزابی رنگ سبز دارد اما گاهی اوقات کشمش تیزاب خورده که دود گوگرد می گیرد به کشمش خرمایی یا سلطانا تبدیل می شود. کشمش سلطانی را در رده کشمش تیزابی می فروشند اما در حقیقت از زیرمجموعه کشمش طلایی است.

قیمت کشمش تیزابی

کشمش تیزابی ملایر و تاکستان

تاکستان و ملایر دو شهر بزرگ کشمش هستند. شهرهای زیادی کشمش دارند اما تنها 4 شهر هستند که 80 درصد کشمش صادراتی را تولید می کنند. فروش کشمش ملایر و یا تاکستان به کشمش آفتابی و تیزابی اختصاص دارد. کشمش طلایی نیز از دیگر فراوردهای کشاورزی این دو شهر هستند اما نمی توان با کشمش طلایی بناب و ملکان مقایسه کرد. کشمش تیزاب خورده تنها یک مرحله دارد و آن فرو بردن انگور درون ماده تیزاب و خشک کردن انگور در سایه است. برای خرید کشمش تیزاب خورده به قصد صادرات دو شهر تاکستان و ملایر را در رتبه اول بدانید.

قیمت کشمش تیزابی 97

مقایسه قیمت کشمش طلایی با تیزابی

قیمت کشمش به روش تهیه کشمش بستگی دارد. کشمش طلایی که مهمترین کشمش صادراتی ایران است یک مرحله بیشتر از کشمش تیزاب دارد. همانطور که در بالا گفتیم بعد از مرحله تیزابی باید کشمش را دود گوگرد بزنیم تا طلایی شود. به همین جهت قیمت کشمش تیزابی از قیمت کشمش طلایی ارزانتر است. تفاوت قیمت کشمش طلایی با تیزابی بین 2 تا 5 هزار تومان است که در تناژ رقم بسیار بالایی است.

۵.۰
درحال ارسال
امتیاز شما به مطلب 1 (1 امتیاز)